unnamed.png

V našom predškolskom zariadení je v harmónii kvalitné vzdelávanie so zdravým životným štýlom a kvalitnou stravou. Považujeme to za dôležité piliere v nastavení dieťaťa a jeho zdravého základu do života. V našich výchovno vzdelávacích celkoch sa deti majú možnosť na týždennej báze interaktívne oboznamovať s tým, čo sú zdravé potraviny, čo je zdravý životný štýl, ako vypestujeme ovocie a zeleninu, odkiaľ čerpáme ostatné potraviny, čo s odpadom a ako ho triediť. Ďalej sa deti dozvedajú aj to ako sa orientovať v potravinách pri nakupovaní, a v neposlednej rade, ako si pripraviť chutné a zdravé jedlo. Súčasťou našich škôlok sú záhradky, o ktoré sa deti starajú a vidia ako prebieha celý proces od zasadenia malého semiačka, cez starostlivosť o rastlinku až po zrelú úrodu. To ako to prebieha na skutočných farmách majú deti možnosť navnímať cez interaktívne výlety ktoré s nimi absolvujeme. Rodičia majú možnosť počas školského roka ochutnať jedlo a to na základe prechášok, ktoré organizuje Mgr. Vladimír Kohút a skupina supervízorov projektu. 

Zdravé varenie

Zdravé palacinky z BIO ingrediencií s javorovým sirupom a ovocím

Výroba banánového milkshaku

Deti robili ovocné smoothie

Deti vyrábali zdravú domácu pizzu zo špaldového cesta a domácej rajčinovej omáčky

Výroba zdravej ovocno-zeleninovej šťavy

Deti vyrábali ovocný šalát a ochutnávali aj sušené ovocie

Náš dodávateľ stravy Zdravé bruško

K2  Food pod vedením Mgr. Vladimíra Kohúta vladimir_kohut@food20.sk

Projekt „Zdravé bruško“ 

 

Prevádzka: Ďumbierska 3/G, 831 01  Bratislava

Prevádzka je schválená Regionálnym úradom verejného zdravotníctva

Supervízor projektu:

Silvia Horecká – dozor nad surovinami, kombináciou potravín a technologickými postupmi  https://horecka.sk

 

Výživové poradkyne:

Eva Blaho  https://www.evablaho.sk/o-mne/

 

Ivana Kachútová  http://nutricionistka.sk/o-mne/

Tvorba jedálničkov a výživových analýz

 

Dodávatelia:

 

Nakupujeme čerstvé, dopredu nespracované potraviny primárne od slovenských pestovateľov a chovateľov.

 

Chlieb a pečivo – YEME Plnochutné potraviny SK  https://www.yeme.sk

 

Olivový olej – extra panenský za studena lisovaný neskorý zber s hodnotou acidity 0,3 priamo z Grécka z Thassosu  https://thassos.sk/e-shop/

 

Med – Ľudovít Gono, Čachtice SK

 

Hovädzie a teľacie mäso – Krava & CO Farma SK https://kravaco.sk/farma/

 

Hydina – Top-Farm SK  https://www.top-farm.sk

 

Mlečne výrobky – Kunín CZ, Kukkonia SK  

https://www.mlekarna-kunin.sk/vyrobky/mlieko/index.html

https://www.kukkoniashop.sk

 

Ovocie zelenina – poctivo si vyberáme slovenské produkty od rôznych dodávateľov

 

Vajcia – Top-Farm SK, Ovogal Farm  SK – výhradne z voľného výbehu https://www.top-farm.sk

http://www.ovogalfarm.sk

 

Našou prioritou je nakupovať produkty od vymenovaných primárnych dodávateľov. Ak to nie je možné, tak hľadáme alternatívu iného slovenského dodávateľa.                                                                                                   

Deti sa starajú o našu záhradku

Radi by sme Vám predstavili pani Andrejku Jazbec, regionálnu koordinátorku programu Skutočne zdravá škola a zástupcu za rodičov v našej akčnej Benjamín skupine.

"Som nesmierne rada, že sa i škôlka, ktorú navštevuje moja dcérka, stala súčasťou nového programu Skutočne zdravá škola, kde pomáham ako dobrovoľník. V Benjamíne robili a robia mnoho výborných aktivít súvisiacich s kultúrou stravovania ako napríklad varenie pre detičky, praktická náuka o rôznych druhoch zeleniny a ovocia, ich pestovanie či návštevy fariem v okolí. Toto ale i mnoho ďalších aktivít, dôležitých pre udržateľnú a ekologicky uvedomelú kultúru stravovania, tvoria kritéria Skutočne zdravej školy a budeme spolu pokračovať v tomto trende.

Zmenou dodávateľa stravy od zdravé bruško, s.r.o., ktorý je zhodou okolností náš odporúčaný dodávateľ, sa stane Benjamín škôlkou s nielen nadštandardným vzdelávacím programom ale i nadštandardným zdravším stravovaním. A to tak pre detičky s bežnými potrebami ako i deti s potravinovými alergiami a intoleranciami. Strava bude zdravá, rozmanitá a chuťovo vyvážená avšak s použitím výhradne farmárskeho mäsa, vajec z voľného výbehu, kvalitnejšieho kváskového pečiva, lokálnych zdrojov ovocia a zeleniny, bez sladených nápojov a zbytočného použitia rafinovaného cukru. Jedálničky sú zostavované troma top slovenskými odborníčkami na výživu, ktoré každý týždeň prehodnocujú výživové hodnoty, čo je výnimočné."

177849945_10159352596428537_505189995325
177575994_10159352595533537_859711068830

LUNCH AND SNACKS

Check the Weekly Menu HERE

Lunch and Snacks

Lunches and snacks are not included in the tuition. We have the food menu up on our bulletin board for every week. Price for lunch and morning and afternoon snacks is 4,50 Euro per day for Classic menu (No milk or no gluten menu is 4,90 Euro, No milk and No gluten menu is 5 Euro). You will receive a clearance after every trimester. In case of canceling lunch and snacks please contact the person responsible for this at your preschool location by 2:00 PM one day before. Monday can be canceled by 6:45 AM that morning. Parents pay for snacks and lunches every trimester. 

Children bring their own drinks in labeled bottles from home to be constantly hydrated during the day.

​Today, many children have allergies and we encounter many types of allergies at Benjamin. If your child suffers from any allergy or intolerance, please bring us a letter from your doctor and you will be allowed to bring your own lunch. Children will place their lunch bags into the fridge in the morning.

  

Obedy a desiaty

Obedy a desiaty nie sú zahrnuté v školnom. Jedálny lístok na každý týždeň máme vždy vyvesený na našej nástenke. Cena za stravu na jeden deň je 4,50 Euro za Klasik menu (No milk menu 4,90 Euro, No gluten menu 4,90 Euro, No milk/No gluten menu je 5 Euro na deň). V prípade zrušenia stravy sa obráťte na zodpovednú osobu vo vašej škôlke do 14:00 v predchádzajúci deň. Pondelková strava sa dá odhlásiť do 6:45 v pondelok ráno. Rodičia platia za obedy a desiaty každý trimester. Vyúčtovaie preplatkov býva tak isto po každom trimestri. Deti si nosia svoje vlastné nápoje vo fľašiach označených svojim menom na zabezpečenie pitného režimu počas celého dňa.

 

V súčasnej dobe mnoho detí trpí alergiami a stretávame sa s mnohými typmi alergií aj u nás v Benjamine. V takom prípade by sme Vás radi poprosili, aby ste nám priniesli papier od lekára, že Vaše dieťa má alergiu/intoleranciu a bude si nosiť vlastné obedy a desiaty. Jedlo bude počas dňa uskladnené v chladničke.