top of page

Júnový výlet za pokladmi farmy Agrokruh

Náš júnový výlet na agrofarme Agrokruh v Hrubom Šúri sme si veľmi užili. Po krátkom pikniku sme sa prebehli po lúke, preskúmali jazierko, v ktorom sme hľadali žaby, videli sme rybky a dokonca hada. V teréne sme videli veselých poľných zajačikov.


Skúmali sme rôzne druhy sadeníc ovocia a zeleninky a pochutnali sme si na sladkých jahodách. Deti zaujalo, že korenie, mrkva a sadenice paradajok mali rôzne listy. Nazbierali sme si i voňavú bazu. Domáci farmári nám ukázali ako fungujú ramená technológie agrokruh, ktoré sa starajú o polievanie, výsadbu, spracovanie pôdy, valcovanie a pod.


Agrokruh je malé lokálne poľnohospodárstvo, ktoré pestuje ovocie, zeleninu a bylinky bez použitia chemických látok a minimalizuje zásah do prirodzeného prostredia. Využíva ale neznásilňuje pravidlá rovnováhy mnohých foriem života vo voľnej prírode. Plodná pôda musí obsahovať prospešné baktérie a živiny prospešné konkrétnemu typu pestovanej zeleniny. Tieto baktérie sa nachádzajú v pôde v hĺbke do 1m, pretože nedokážu prežiť konktakt s kyslíkom.

Moderné technológie, ktoré našu pôdu obrábajú fungujú na princípe prevracania hornej vrstvy pôdy. Každým zásahom moderných technológií veľká časť prospešných baktérií zahynie a pôda je zhehodnotená. Technológiu Agrokruh sme vyvinuli ako odpoveď na tento problém. Pôdu obrába mechanicky, avšak nezasahuje do prílišnej hĺbky a nepoškodzuje baktérie, vďaka ktorým je pôda hodnotná.


Len tak sa potulovať bol dar, ďakujeme rodine Vaculíkovcov za túto príležitosť.


Zdroj informácií: www.agrokruh.sk

Za fotografie ďakujeme Ivana Mach Moments a Ludmila Azarova PhotoComments


bottom of page